Sociala medier ökar allt mer

Av TT 27 JUNI 2012 13.37

Ungdomar använder sociala medier betydligt mer än vad de tittar på TV och en femtedel surfar på nätet mer än fem timmar varje dag.

Det visar ny statistik från Mediebarometern.


Närmare 90 procent av ungdomar i åldrarna 15—24 år använder sociala medier en vanlig dag och 75 procent tittar på TV. Bland andra åldersgrupper är TV-tittandet betydligt vanligare. Statistiken kommer från Nordicom vid Göteborgs universitet, som varje år undersöker svenskarnas medieanvändning. Resultaten presenteras i Mediebarometern.


Studien visar att ungdomar spenderar betydligt mer tid med att surfa på internet än andra grupper. 43 procent av ungdomarna lägger mer än tre timmar på nätet en genomsnittlig dag och en femtedel lägger mer än fem timmar. De flesta, 89 procent, använder sociala medier och den näst mest populära nätaktiviteten är att lyssna på musik. Studien visar att användningen av sociala medier ökar betydligt snabbare än användningen av traditionella medier.


Forskarna har också undersökt biotittande och konstaterar att det ökar stort bland pensionärer. 1999 gick tre procent av pensionärerna på bio en vanlig månad, nu har andelen ökat till 17 procent.


 

Närmare 60 procent av alla ungdomar har en smart mobiltelefon. Förutom de vanliga telefonfunktionerna används den mest till att kommunicera via Facebook, e-posta samt spela spel.
Online-spelandet har mer än fördubblats under det senaste året. En bidragande orsak till detta är just att allt fler spelar spel på sina mobiler.
De flitigaste användarna av sociala medier finns i åldersgruppen 25—44-åringar. Hälften i denna grupp läser vanliga massmedier på internet.
Varannan kvällstidningsläsare läser tidningen på internet.
Radiolyssnandet fortsätter att minska. Läsning av tidningar och böcker ligger stabilt.
 
Källa: Mediebarometern (TT)

Tipsa Tipsa en vän
Kommentarer
Max 200 ord. Debattregler
blog comments powered by Disqus
FLER NYHETER PÅ
ESC
Danmarks seger sågs av 3,4 miljoner.  

3,4 miljoner såg Eurovision-finalen

Så många såg finalen.
Brottningen i OS
 

Brottningens viktigaste möte

Hur ska brottningen göras lockande igen?
Hundar kan lära sig att nosa upp granbarksborrar.  

Granbarkborren till angrepp snart

Nu startar säsongen för granbarkborren.
Innan man ger sig ut i trafiken med den gröna skylten, måste tillstånden vara klara.  

Den bästa kunskapen får jag leta upp själv

Den bästa kunskapen får jag leta upp själv.
Tipsa via SMS/MMS
LaholmsTidning.se använder cookies, läs mer här.
BLÄDDRA I LAHOLMS TIDNING
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Bloggar
Annons / Sponsrad blogg
VILL DU OCKSÅ SYNAS HÄR?
040-6605500 eller annons@laholmstidning.se
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Läs våra bilagor