Ida firar midsommar på scen

Av Yvonne Erlandsson 21 JUNI 2012 00.09 (UPPDATERAD 22 juni 09.47)

I morgon lördag spelas showen biZ på Wallmans i Cirkusbygningen i Köpenhamn för sista gången. En av artisterna som går på sommarlov efter finalen är Ida Berg från Vinslöv.

– Det blir jättetråkigt att skiljas åt, vi har ju blivit som en familj, säger Ida, som dock får återse flera av sina kolleger snart igen. Hon kommer nämligen tillbaka på Wallmans scen i höst.
– Midsommarafton? Då jobbar vi, svarar Ida Berg glatt på frågan som brukar besvaras med "sill och nypotatis i bersån."
Efter ungefär 160 föreställningar av biZ är hon fortfarande långt ifrån trött på showen, men ser fram emot nästa uppsättning. Den kommer att heta Revival och får premiär i augusti.
– Det kommer att bli en show som Wallmans aldrig gjort förr, det blir provokativt, farligt och sexigt men ändå med värme och med något som passar för alla. Det kommer att bli så häftigt, vi snackar helhetsupplevelse, säger Ida.

När hon själv blev utvald som en av 2000 sökande förra året visste hon inte hur stor plats hon skulle få i showen eller vad hon kunde förvänta sig. Men Ida har utmärkt sig med sin utstrålning och rockröst, hon har blivit omnämnd med namn i danska recensioner och hon valdes ut att göra ett soloinslag i själva öppningsnumret när Danmarks motsvarighet till fotbollsgalan sändes direkt från Cirkusbygningen.
– Det var häftigt, säger Ida och ler stort.
Första kontakten med jobbet på Wallmans, med start i juli förra året, var dock ingen dans på moln.
– Det var tufft. Repetitionsperioden var helt galen. Man är där hela tiden och bor i sina träningskläder i en månad. Man svettas konstant i en månad. Det enda man ser är replokalen och sin säng och man existerar inte för omvärlden. Sångtexter och danssteg är ett enda virrvarr. Och det är väldigt kul!
Under den intensiva perioden med repetitioner känns det ibland som om allt hänger på en skör tråd, beskriver Ida.
– Man vill börja lipa när som helst. Då är det extra viktigt att ha stöd, och det har man. Det stödet finns kvar.

Johan Espeland och Fredrik von Wachenfeldt som sätter ihop showen följer också upp arbetet under hela spelperioden.
– Varje dag efter showen har vi ett möte och varje vecka har vi ett möte innan vi börjar arbetet. Man får konstruktiv feedback under hela spelperioden. Jag hade hört ryktesvägen att det var så och förstod att man kunde utvecklas som artist i showen. Och det kan man.
På premiären förra året var Ida inledningsvis cool, men blev nervös alldeles innan ridån gick upp.
– Men när man såg ett svart rum med ett hav av gnistrande ljus, då släppte det. Jag kände mig så ödmjuk att få stå där.

Ida och de övriga medverkande liksom föreställningen i sig har fått massor av positiva kommentarer från publiken och från pressen.
– Det var över förväntan, vi är så glada och tacksamma. Tänk att få göra det man älskar och få beröm för det!
Den 23 juli börjar repetitionerna igen och Ida försvinner in i dimman.
– Nu vet jag vad jag ger mig in på, så nu ska jag tala om för alla att jag kommer att vara oanträffbar närmaste månaden. 24 augusti är det smygpremiär och det ska bli så kul!
Vad gör du i sommar?
– Jag ska upp till Stockholm, där jag har bott i åtta år. Självklart blir det en sväng till Vinslöv också. Men midsommarafton, jo det blir på scen i Köpenhamn!



Tipsa Tipsa en vän
Kommentarer
Max 200 ord. Debattregler
blog comments powered by Disqus
FLER NYHETER PÅ
Räddningstjänstens besök är ofta ett populärt inslag i lägerveckan, under vilket barnen bland annat får lära sig att ta hand om skadade kompisar. 8Foto: Ulf matsson /arkiv/ 2011

Plats för fler på populära Hjörneredslägret

Intresset för att vara med på fritidsgårdarnas sommarläger i Hjörnered är i år större än någonsin. Ledarna har ökat antalet platser men får ändå säga nej till 30 sökande.
Wagner 200 år

Grattis till ett musikgeni

Vår expert Martina Jarminder ger dig en Wagnerguide.
Åsa Svensson och hennes VGLT tog sig vidare i DM via vinst mot Hyltebruk med 7-4 efter straffar. Foto: Johan Jönsson

Vidare efter straffar

VGLT slog ut Hyltebruk i jämn DM-match.
Café Lagan öppnar officiellt den 8 juni i regi av Gröna Hästen-ägaren Per Forsberg. Foto: Rickard Gustafsson

Nytt café Lagan
på Teckningsmuseet

Den 8 juni är det vernissage för en ny utställning på Teckningsmuseet och samma dag öppnar Café Lagan i lokalerna.
Vad är ditt bästa Siesta-minne?
 

Siestafestivalen inställd

För få biljetter sålda. En dryg vecka innan den skulle börja.
Tipsa via SMS/MMS
LaholmsTidning.se använder cookies, läs mer här.
BLÄDDRA I LAHOLMS TIDNING
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Bloggar
Annons / Sponsrad blogg
VILL DU OCKSÅ SYNAS HÄR?
040-6605500 eller annons@laholmstidning.se
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Läs våra bilagor