Det kan komma att bli förbjudet i Tyskland att jobba när man är ledig. Arbetsmarknadsminister Ursula von der Leyen har lagt ett förslag om att reglerna för vad som kan krävas av en anställd och för vad den anställde "får" göra ska skärpas.
Citationstecknet står där med anledning av det sedvanliga problemet: hur ska man kunna reglera det? Att en person med en smarttelefon i handen kollar av sina e-postmeddelanden är omöjligt att förhindra och gör i förmodligen en sådan regel rätt tandlös. Men intentionerna bakom förslaget är, som vanligt med den här typen av regleringar, goda och ser bra ut på pappret: man riskerar hälsoproblem om man hela tiden förväntas vara nåbar för jobbrelaterade frågor och svara på e-post från jobbkontakter. Det intygas av von Leyen, som tidigare varit verksam som läkare. Och hon har säkert rätt.
Men tar det itu med sjukdomen och inte bara med symptomen? De flesta ställer sig förmodligen till förfogande utanför arbetstid för att arbetsbördan inte ska vara alltför överväldigande när man väl sitter på kontoret. Om man får sömnproblem på grund av jobbet (vilket många svenska kvinnor har) i nuläget kan man bara föreställa sig hur det skulle bli med vetskapen om att var tvungen att göra samma arbete som nu, men på kortare tid. Tanken att de nya reglerna skulle leda till att folk jobbade mindre är nog tyvärr orealistiska. Men det ska bli intressant att se vad som händer i frågan i Tyskland och hur detta påverkar diskussionen i Sverige.

Missa inte vår kompletta tv-guide!