En skola utan tilltro

1 JUNI 2012 23.30

Skolinspektionens årsrapport ger en mörk bild av hur det ser ut i våra skolor. Ett övergripande problem tycks vara tilltron till andra, men också till sig själv. Detta är ett genomgående tema hos allt och alla, från ansvariga politiker, rektorer, lärare och slutligen även eleverna.
Skolinspektionen berättar om politiker som sätter upp mål om att 80 procent av eleverna ska få fullständiga betyg. Detta sänder dåliga signaler till skolans elever och dess personal. Var finns tilltron i ett sådant beslut och var finns tilltron i dessa politiska församlingar när man accepterar ett mål som strider mot lagstiftningens uttryck för att alla elever har rätt att nå godkänt?

En brist på tilltro till sig själv syns hos rektorer. Granskningen visar att många rektorer känner sig obekväma med att ha synpunkter på det som sker i klassrummen och att följa upp undervisningen på ett sätt som kan uppfattas som utvärdering av enskilda lärare. Samtidigt svarar var fjärde lärare att rektorn på skolan inte är väl förtrogen med det dagliga arbetet.
Och den dåliga tilltron till sig själv och andra smittar av sig. Skolinspektionen kritiserar att många lärare inte ser någon drivkraft hos eleverna, därmed förenklas undervisningen så att den blir ointressant. Eleverna å sin sida ger uttryck för att lärarna ställer alldeles för låga krav.

I grunden är det inte skolan som sätter barn till världen, det är i föräldrar och däri ligger föräldrars ansvar att stötta sina barn i deras skolgång så att barnens möjlighet till en bra framtid ökar. Att vi ändå ska peka på samhällets ansvar för barnen är att vi har en lag om skolplikt. Ska föräldrar våga sända sina barn till skolan har politiker, rektorer och lärare ett ansvar för att det ska vara bra och tryggt.
"Vad har du lärt dig i skolan i dag? Ja inte att känna tilltro i varje fall." Dag Gustavsson


Tipsa Tipsa en vän
Kommentarer
Max 200 ord. Debattregler
blog comments powered by Disqus
FLER NYHETER PÅ
Med Perparim Beqaj avstängd flyttades David Pinot upp på topp. Lagkaptenen var rätt framme två gånger om och fick göra sina två första mål för säsongen.  

Pinot på topp gav dubbel utdelning

Laholms slog Hittarp med 3-0.
ESC finalen i Malmö
Emmelie de Forest.  

Danmark segrade

Danmark har varit en säker favorit på oddslistorna - och när jurypoängerna ramlade in gick också Emmelie de Forest med Only teardrops upp i täten. Men det var en nervpirrande strid.
ESC 2013
Robin Stjernberg står med fötterna stadigt på jorden och upplever inte att han förändrats särskilt mycket av sin framgång. – Jag har nog bara blivit mer stabil som människa. Är inte lika övertaggad utan har hittat en stabil grund i mig själv, säger han.  

Robin: ”Jag är tusen gånger bättre nu”

Han drömmer om världen men först ska han försöka vinna.
Linnéa och Joy Deb har skrivit Robin Stjernbergs "You" tillsammans med Joakim Harestad Haukaas och Robin Stjernberg själv.  

”You” genombrott
för låtskrivarpar

Vissa låtar och melodier blir klara över en natt. Andra behöver betydligt längre tid på sig för att jäsa.
OPINION OCH LEDARE
Lars J Eriksson, chefredaktör, ledarskribent
Martina Jarminder, ledarskribent
Dag Gustavsson, ledarskribent
Tipsa via SMS/MMS
LaholmsTidning.se använder cookies, läs mer här.
BLÄDDRA I LAHOLMS TIDNING
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Bloggar
Annons / Sponsrad blogg
VILL DU OCKSÅ SYNAS HÄR?
040-6605500 eller annons@laholmstidning.se
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Läs våra bilagor