Zlatan bakom
Sveriges seger

Av Niclas Green/TT 30 MAJ 2012 15.55

Den första kvarten skvallrade om att det kan bli en riktigt rolig svensk EM-sommar.


Men efter två trollerinummer av Zlatan Ibrahimovic tappade Sverige övertaget — och efter 3—2 mot Island är EM-förhoppningarna tillbaka på en rimlig nivå igen.
Redan efter knappa 14 minuter ledde Sverige med 2—0, och det efter riktigt fint spel.



Zlatan Ibrahimovic sköt mycket vackert in 1—0 på volley redan efter 1.43, efter ett fint inlägg av Sebastian Larsson. Ola Toivonen ökade på till 2—0 drygt tio minuter senare efter att Ibrahimovic totallurat den isländska högerbacken Hallgrimur Jonasson.Zlatan gjorde en dubbelpetning åt olika håll med högerfoten innan hans vänsterinlägg nådde Toivonen vid bortre stolpen.
Men så tappade matchen i tempo, mittbackarna Olof Mellberg och Jonas Olsson kom lite på mellanhand och Kolbeinn Sigthorsson kunde reducera.
Ola Toivonen gjorde en än en gång en bra match på den lite ovana positionen på vänsterkanten och Markus Rosenberg visade goda intentioner på topp utan att riktigt få till det.


- Första 20-25 var riktigt bra, vi löper bra och det fanns mycket alternativ att spela. Jag hittade inte riktigt djupledslöpningarna, men det känns som att det kommer. Sedan kom de in i matchen och jag fick lite ont i knät, sade Rosenberg, som byttes ut i halvtid men betonar att det inte ska vara någon fara med knät.
- Ingen fara, jag kommer vara stel i några dagar bara. jag kanske hade blivit utbytt i halvtid ändå...
Lars Lagerbäcks Island reste sig efter den jobbiga inledningen och gjorde det stundtals svårt för svenskarna, men när matchen öppnade upp sig/blev sönderryckt (välj själv) i den andra halvleken på grund av alla byten slutade deras offensiv att fungera.


I stället kunde inhopparen Christian Wilhelmsson skjuta in 3—1 på halvvolley, fint framspelad av Pontus Wernbloom.
- Han gör det bra, det får jag ge honom..., sade Wernbloom.
Emir Bajrami, som kom in till andra halvlek och fick till en början spela på högerkanten, hade ett skott i ribban i slutminuterna.
Målvakten Andreas Isaksson spelade hela matchen och verkade inte störas av sin ömmande axel och Andreas Granqvist, som vikarierade som högerback i ljumskskadade Mikael Lustigs frånvaro, gjorde en bra insats.
Tobias Hysén fick, märkligt nog, priset som matchens lirare av matchsponsorn.


Sebastian Larsson analyserar vad som gick fel:
- Vi spelade enkelt i början, men sen blev vi lite stillastående. Hade det varit en match som hade betytt något tror jag inte att det hade hänt, men huvudsaken med den här matchen var ju att känna att man får en match i benen. Och det kändes skönt att veta att kroppen kändes okej, sade Larsson.
Island, och Hallgrimur Jonasson, reducerade till 3—2 först på tilläggstid.
Landslagets EM-uppladdning fortsätter nu med match mot Serbien på Råsunda på tisdag.



Kvällens startelvor:

Det svenska laget: Andreas Isaksson, Andreas Granqvist, Jonas Olsson, Olof Mellberg, Behrang Safari, Kim Källström, Rasmus Elm, Sebastian Larsson, Zlatan Ibrahimovic, Ola Toivonen, Markus Rosenberg.

Avbytare: Johan Wiland (mv), Pär Hansson (mv), Mikael Antonsson, Samuel Holmén, Emir Bajrami, Christian Wilhelmsson, Pontus Wernbloom, Tobias Hysén.



Islands startelva (preliminär): Gunnleifur Gunnleifsson, Birkir Mar Saevarsson, Ragnar Sigurdsson, Kari Arnason, Bjarni Olafur Eiriksson, Rurik Gislason, Aron Einar Gunnarsson, Eggert Gunnthor Jonsson, Gylfi Thor Sigurdsson, Kolbeinn Sigthorsson, Birkir Bjarnason.

Avbytare: Hannes Thor Halldorsson (mv), Stefan Logi Magnusson (mv), Hjalmar Jonsson, Sölvi Geir Ottesen Jonsson, Hjörtur Logi Valgardsson, Hallgrimur Jonasson, Holmar Örn Eyjolfsson, Helgi Danielsson, Johann Berg Gudmundsson, Ari Freyr Skulason, Alfred Finnbogason, Eyjolfur Hedinsson, Björn Bergmann Sigurdarson.

RELATERADE ARTIKLAR
Tipsa Tipsa en vän
Kommentarer
Max 200 ord. Debattregler
blog comments powered by Disqus
FLER NYHETER PÅ
Stefan Ljungqvist och Diana Lavesson hoppas på ljumna sommarkvällar med härliga samtal och klirrande glas.  

Somriga samtal i bokhandeln

På kundernas begäran har bokhandeln i Laholm även satt ihop ett sommarprogram med samtal om allt från trädgård till deckare.
Så binder du en krans

Så binder du en krans

Floristen Lena Lejon visar det bästa sättet att få till en fin krans.
Trots regnväder samlades mycket folk till förra årets midsommarfirande i Skummeslövsstrand.  

Många chanser till danser

Det finns gott om tillfällen att dansa runt midsommarstången. Här är guiden till årets midsommarfiranden!
Lissi Rasmusen och hennes hundar gillar Snapparps östra rastplats.

Hallands bästa rastplats utsedd

Inbjudande rastplatser är viktigt för trafiksäkerheten.
Annons / Sponsrad blogg
VILL DU OCKSÅ SYNAS HÄR?
040-6605500 eller annons@laholmstidning.se
Golfbloggen
Tipsa via MMS
Sportbloggar
Läs våra bilagor