MFF:s vd: vi vill sända rätt signaler

Av Ole Törner 23 MAJ 2012 19.29

Malmö FF:s vd Per Nilsson bekräftar att det finns en max-prisklausul på Mathias Ranégie.
- Eftersom vår ordförande Håkan Jeppsson redan bekräftat kan jag ju inte stå och neka.

- Däremot är det så att vi har bekräftat klausulen, men inte att det är 20 miljoner.
Malmö FF vill heller inte gå in på exakt hur klausulen i kontraktet är utformad, till exempel om klubben är tvingad att släppa anfallaren till det fastställda max-priset.
- Om två klubbar vill betala säg 20 och en tredje bjuder mer och Mathias inte vill gå dit, då kan det kanske bli en tolkningsfråga.


Per Nilsson konstaterar också att MFF knappast hade kunnat värva Mathias Ranégie om man inte gått med på villkoren.
- Det var vår chans.
- Samtidigt hade Häcken säkert sålt honom någon annanstans om man fått mer betalt.


Konjunkturen har ändrat en del, jag tror att det kommer att ta tid innan vi ser de riktigt stora övergångssummorna igen.
Det finns dessutom en "språngbrädesfaktor".
- Vi säger att välja MFF är ett bra karriärval, ett bättre sätt att gå vidare i Europa och att det går att vara flexibel. Man behöver inte alltid vänta till man är Bosman.


Tipsa Tipsa en vän
Kommentarer
Max 200 ord. Debattregler
blog comments powered by Disqus
FLER NYHETER PÅ
ESC 2013
Robin Stjernberg står med fötterna stadigt på jorden och upplever inte att han förändrats särskilt mycket av sin framgång. – Jag har nog bara blivit mer stabil som människa. Är inte lika övertaggad utan har hittat en stabil grund i mig själv, säger han.  

Robin: ”Jag är tusen gånger bättre nu”

Han drömmer om världen men först ska han försöka vinna.
Hasslövs Otto Carlsson gick ett antal duster med Kornhult/Hishults Henric Johansson. Här, i första halvlek, och senare i början av andra, var det Johansson som gick segrande. Men till slut petade Carlsson in 1-0.  

Hasslöv vann rättvist
– hakar på toppen

Klart giftigare än gästande Kornhult/Hishult.
Robin Nicklasson firar sitt 2-0-mål mot Skottorp.  

Ysbys första poäng bärgades mot SIF

Derbyseger med 3-0 på Munkavallen.
ESC
Robin Stjernberg i genrepet.  

Robins värsta
konkurrenter i finalen

Den svenske artisten är en dark horse i tävlingen och möter hårt motstånd i finalen.
Ska du se den? Kommentera!

Bubbelbrusande film om
den store Gatsby

I kväll är det premiär för den omtalade filmen. Vår filmkritiker har sett den, vad tyckte han? Kolla in recensionen här!
Linnéa och Joy Deb har skrivit Robin Stjernbergs "You" tillsammans med Joakim Harestad Haukaas och Robin Stjernberg själv.  

”You” genombrott
för låtskrivarpar

Vissa låtar och melodier blir klara över en natt. Andra behöver betydligt längre tid på sig för att jäsa.
Annons / Sponsrad blogg
VILL DU OCKSÅ SYNAS HÄR?
040-6605500 eller annons@laholmstidning.se
Golfbloggen
Tipsa via MMS
Sportbloggar
Läs våra bilagor