Det behövs raka rör mellan EU:s invånare

13 MAJ 2012 23.30

Det är svårt att inte bli illa berörd över hur den ekonomiska krisen slår mot människor i de hårdast drabbade euroländerna. Via tv och tidningar har vi kunnat se hur spanska familjer vräks – sammanlagt handlar det om ungefär 300000 personer – och tvingas bo i enkla husvagnar eller hos släktingar. Ännu värre ser det ut i Grekland, människor som trott de haft trygga jobb blir arbetslösa och köar vid soppkök eller tigger på gatan. Jag tror att vi som är Europavänner, och det är de flesta svenskar, känner starkt med de drabbade. Men ändå ser vi hur Europas politiker tappar opinionsstöd när de försöker försvara tanken på att EU-länderna skall hjälpa varandra.
Sverige har lånat ut 100 miljarder kronor, en enorm summa, för att rädda de krisande länderna. Skulle vi frågan mannen och kvinnan på gatan skulle de troligen göra tummen ner.
Problemet är att pengarna går till staterna som sedan betalar skulder till bankerna. Det finns inga raka rör mellan medborgarna i EU:s länder. Om EU: tanken, grundad på solidaritet, skall överleva behövs sådana raka rör mellan medborgarna i EU. Vare sig jag eller andra vill betala till regeringar som misskött sig eller till banker som tagit för stora risker. Däremot tror jag att de flesta av oss skulle acceptera ett socialt trygghetssystem på EU nivå som vi alla finansierar via medlemsavgifter till EU.
EU borde inrätta ett socialhjälpssystem på EU nivå, ett vi alla bidrar till, som gör att greker, spanjorer och andra – en dag kanske vi svenskar – får till livets nödtorft när krisen drabbar oss.
@Byli.8.init:Lars J Eriksson


Tipsa Tipsa en vän
Kommentarer
Max 200 ord. Debattregler
blog comments powered by Disqus
FLER NYHETER PÅ

Bara början för danska Emmelie de Forest

– Jag är världens lyckligaste flicka!, sade Emmelie de Forest när hon mötte pressen efter finalen.
Med Perparim Beqaj avstängd flyttades David Pinot upp på topp. Lagkaptenen var rätt framme två gånger om och fick göra sina två första mål för säsongen.  

Pinot på topp gav dubbel utdelning

Laholms slog Hittarp med 3-0.
ESC finalen i Malmö
Emmelie de Forest.  

Danmark segrade

Danmark har varit en säker favorit på oddslistorna - och när jurypoängerna ramlade in gick också Emmelie de Forest med Only teardrops upp i täten. Men det var en nervpirrande strid.
ESC 2013
Robin Stjernberg står med fötterna stadigt på jorden och upplever inte att han förändrats särskilt mycket av sin framgång. – Jag har nog bara blivit mer stabil som människa. Är inte lika övertaggad utan har hittat en stabil grund i mig själv, säger han.  

Robin: ”Jag är tusen gånger bättre nu”

Han drömmer om världen men först ska han försöka vinna.
Linnéa och Joy Deb har skrivit Robin Stjernbergs "You" tillsammans med Joakim Harestad Haukaas och Robin Stjernberg själv.  

”You” genombrott
för låtskrivarpar

Vissa låtar och melodier blir klara över en natt. Andra behöver betydligt längre tid på sig för att jäsa.
Läs våra bilagor