Medvind för hattrick-Henke

Av Lars-Åke Englund 11 MAJ 2012 22.18

Såväl Skottorp som Våxtorp fick den vind de önskade i första halvlek. Men det var de blåvita gästerna som omsatte önskemålen i faktiska mål.

Det blåste friskt på Gröningen när Skottorps IF tog emot Våxtorps BoIS i fredagens enda kommunderby. Gästerna hade planen klar för sig: få vinden i ryggen och sätta full fart.
– Det är inte alltid det går enligt planen, men Henke (Henrik Olsson) gör tre snabba, även om det nästan blåste för bra, säger Våxtorps spelande tränare Jim Leandersson.
Han var själv i högsta grad delaktig i 0-1-målet då han löpte ifatt bollen vid utmed sidlinjen och sedan slog passen snett inåt bakåt till Olsson som avslutade distinkt.
Hemmatränare Jonas Klippfors var dock minst sagt missnöjd med matchinledningen och tyckte att Leandersson löpt i offsideposition.
– Offsiden är solklar. Det är för dåligt att domaren inte ser den, säger Klippfors.
Olssons första mål kom efter fem minuter. En minut senare rundade han Joel Lovén och rullade in 0-2, och med blott tolv minuter på matchuret kunde samme Olsson förvalta returen på sitt eget skott och sätta 0-3.

För att spä på Skottorps lidande ytterligare gjorde sedan Anders Stam 0-4 bara fem minuter därefter.
– Vi blir lite bekväma efter vårt fjärde mål och spelar med sju, åtta touch, säger Leandersson som gärna ville ha in ytterligare någon boll medan vinden var i ryggen. 0-5 kom också strax före halvtid, genom Albert Bengtsson.
Samtidigt hade SIF förtvivlat svårt att få bollen över halva plan. Obönhörligt stannade varje boll upp i luften och drev tillbaka mot Skottorps planhalva.
– Killarna ville spela in i motvinden i första halvlek och det var kanske ett felbeslut. Våxtorp är det bättre laget, men jag tycker att det blir för stora siffror, säger Klippfors.

I andra halvlek gick Skottorp ut för att kunna dra nytta av medvinden, men i stället tog det bara tre minuter innan Albert Bengtsson satte sitt andra mål för dagen vilket betydde 0-6.
– De får fyra skitmål i matchen, säger Klippfors och konstaterar att Bengtsson fått stå alltför ren och skjuta inte bara en gång (fotparad av Lovén på första skottet), utan två.
Spelet jämnade ut sig i andra halvlek och Skottorp kunde förlägga en del spel på offensiv planhalva samtidigt som Våxtorp försökte hålla bollen på marken.
Hårdast i hemmalaget jobbade Ted Ewertsson och Pontus Andersson, och det var den senare som fick göra Skottorps tröstmål. Efter att ha pressat högt på Eric Lindberg fick han med sig bollen, och kunde därefter runda Jonas Svantesson i Våxtorps mål innan han i 75:e minuten fastställde slutresultatet 1-6.
– Det är bara att jobba på. Denna matchen och matchen mot Örnia känns det som att vi är på rätt väg och gör vårt jobb, säger Klippfors.


Matchen

Mål SIF: Pontus Andersson
Mål VBoIS: Henrik Olsson 3, Albert Bengtsson 2, Anders Stam
Domare: Karl-Erik Mattsson, Laholm

Tipsa Tipsa en vän
Kommentarer
Max 200 ord. Debattregler
blog comments powered by Disqus
FLER NYHETER PÅ
Ella Bråve, cowgirl, på hästen Batman i galopp.

En riktig cowgirl

Lättlärda hästar och fartfylld ridning.
Annons / Sponsrad blogg
VILL DU OCKSÅ SYNAS HÄR?
040-6605500 eller annons@laholmstidning.se
Golfbloggen
Tipsa via MMS
Sportbloggar
Läs våra bilagor