Elitseriemeriterad blir Laholms nye tränare

Av Lars-Åke Englund 10 MAJ 2012 21.58

På onsdagskvällen gjorde Laholms IBK klart med vem som kommer ersätta Fredrik Ahlin.
I Jonas Daneborn får LIBK en nybliven tränare med spelarerfarenhet från högstaligan i såväl Norge som Sverige.

Efter att ha vunnit Skånetvåan med Åstorp/Kvidinge den gångna säsongen har Jonas Daneborn precis lagt klubban på hyllan. Nu träder han in i rollen som Laholms IBK:s nye tränare – sitt första tränaruppdrag.
– Jag har ingen erfarenhet som tränare, men jag har haft många tränare genom åren och vissa bitar har jag anammat, säger Daneborn och fortsätter:
– Jag beundrar Conny Camper (tränare Åstorp/ Kvidinge) för hans sätt att motivera och engagera, och jag tror att det är den typ av tränare som jag kommer att bli. Det handlar mer om att vara en motivator än att lära folk hur man spelar innebandy. Men naturligtvis kommer mina 23 år som spelare att hjälpa mig med det taktiska tänkandet.
– Dessutom har jag väldigt bra stöttning. Jag har tre, fyra, fem tränare jag kan vända mig till om jag skulle köra fast.

Planen för 37-åringen, ursprungligen från Eskilstuna men numera boende i Åstorp, var att smyga sig in i tränarkretsen.
– Jag har varit lite seg och trygg av mig och hoppades att fasningen från spelare till tränare skulle gå i samma förening, att få gå som assisterande lite i skymundan. Men så började klubbar höra av sig om en huvudtränarroll, konstaterar Daneborn.
– Jag hade ett väldigt bra möte med Ronny (Björk, sportchef i LIBK) och de visade att de verkligen ville att jag skulle komma hit.
Vad vet du om laget du tar över?
– Jag känner Lasse Sävås, vi var i Norge samtidigt, och har hållit någon form av kontakt. Dessutom har vi mött Laholm med Åstorp massor av gånger. Jag vet att det finns en kille, Jesper (Lindén), som öst in poäng och känner till ett par spelare därutöver, så jag vet att det finns bra material.
Redan innan han skrev på kontraktet på onsdagskvällen började han dra i lite potentiella värvningstrådar.
– Jag har pratat med Ronny och det finns talang i laget, den behöver bara slipas. Dessutom har jag en väldigt intressant spelare med stor portion rutin på väg in. Han kan bli en viktig kugge om han väljer att hoppa på.
Finns det chans att också du kommer att spela?
– Jag har lagt klubban på hyllan, men allt kommer an på vad vi får för trupp. Står det och faller med att vi behöver en spelare, då får jag hoppa in. Men min förhoppning är att jag slipper.


Tipsa Tipsa en vän
Kommentarer
Max 200 ord. Debattregler
blog comments powered by Disqus
FLER NYHETER PÅ
Annons / Sponsrad blogg
VILL DU OCKSÅ SYNAS HÄR?
040-6605500 eller annons@laholmstidning.se
Golfbloggen
Tipsa via MMS
Sportbloggar
Läs våra bilagor