EU-samarbetet står inte högt i kurs i dag på Europadagen. Politiker och partier som ställer sig upp och försvarar EU åker bokstavligen på smörj i valen.
Det har gjort att ett tiotal regeringar i EU den senaste tiden har fått tummen ner av väljarna medan EU-skeptiska partier vuxit i styrka.
Den ekonomiska världskrisen utlöstes i USA 2008 men verkningarna har blivit ännu värre i Europa. Det berodde på att krisen satte fokus på hur såväl enskilda EU-länder, banker och hushåll levt på lånade pengar. Att festen är över för lång tid framöver råder det ingen tvekan om, inga politiker har byxor med guldfickor att ösa pengar ur.
Eurosamarbetet är i grunden rätt tänkt men blev fel utformat. Länder med välskötta ekonomier som borde vara med, som Danmark och Sverige, står utanför medan sydeuropeiska länder som fuskade sig in borde ha hållits utanför. Möjligen ser vi framöver ett sammanbrott för euron eller att några länder med Grekland i spetsen tvingas lämna valutaunionen.
Men trots de dystra tiderna så får vi inte glömma att EU är världen ekonomiskt starkaste område, starkare än både USA och Kina. Idén om ett gränslöst Europa kan vara en hävstång ut ur krisen. Men då måste länderna samarbeta närmare och integrera sig på ett mer begåvat sätt.
Avgående presidenten Sarkozy beskylldes för protektionism när han nyligen hävdade att EU:s länder borde handla mer med varandra och att länder som säljer till EU i sina egna upphandlingar borde köpa från EU, ett ömsesidighetstänkande. I grunden är det rätt tänkt. USA i likhet med länder som Kina, Japan med flera är starkt protektionistiska men utnyttjar EU:s öppenhet. Jobben försvinner i EU och välfärdssystemen krackelerar.
Satsa på frihandel, men gör det mer inom EU:samarbetets ram och kräv mer öppenhet av omvärlden. Porta annars varor från omvärlden.

Missa inte vår kompletta tv-guide!